Dlaczego nie mogę schudnąć?

Bardzo często zdarza się, iż pomimo stosowanej przez nas diety bądź wykonywania różnych treningów po prostu nie możemy schudnąć. Jakie mogą być ku temu powody?
1. Podjadanie
Nawet, jeśli jesteśmy na najlepszej, naszym zdaniem, diecie odchudzającej, nie ma opcji, że schudniemy, gdy co chwilę pakujemy w siebie jakieś przekąski. Szczególnie wieczorne podjadanie przyczynia się do tycia, a również napychanie się przed snem (o tej porze nasz metabolizm zwalnia). Dlatego też, bardzo ważne jest, aby przy odchudzaniu, liczyć kalorie! Wówczas będziemy mieć pewność, ile tak naprawdę zjadamy. Warto udać się do dietetyka, który dobierze pod nas ilość kalorii, którą dziennie dostarczymy tak, aby skutecznie schudnąć. Również, nie tylko pod okiem dietetyka, sami możemy pilnować dziennego bilansu kalorycznego, np. dzięki różnym aplikacjom na smartfony bądź nawet poprzez prowadzenie dzienniczka posiłków. Słowem, najistotniejszą część efektywnego procesu odchudzania stanowi odpowiednia ilość spożywanych kalorii (inna dla kobiet i mężczyzn, a inna dla osób ćwiczących, ciężko pracujących czy dla osób o małej aktywności fizycznej).
2. Unikanie węglowodanów na diecie
Dzięki spożywaniu węglowodanów tak naprawdę pozyskujemy większość energii do pracy fizycznej, intelektualnej, a także do ćwiczeń czy treningów. Unikanie tych ważnych składników diety zdecydowanie spowolni, a nawet uniemożliwi nam proces odchudzania. Przykładowo, jeżeli dodamy do posiłku porcję węglowodanów złożonych (takich jak: kasza, brązowy makaron, itd.), pozostaniemy syci przez zdecydowanie dłuższy okres czasu, a co więcej, uzyskamy sporo siły, a co za tym idzie, nasz trening będzie o wiele bardziej efektywny!
3. Zbyt mała ilość spożywanej wody
Woda stanowi około 60-70 procent całego naszego ciała. To w niej zachodzą wszystkie reakcje metaboliczne, rozpuszczają się w niej różne witaminy, np. witaminy z grupy B. Dlatego też, dostarczanie odpowiedniej ilości wody (około 2 litrów dziennie) jest bardzo ważne, aby utrzymać swój organizm w dobrej kondycji. Jeżeli będziemy pić jej zbyt mało, narazimy się na odczuwanie głodu, bóle głowy, spadek energii, a także ucierpi nasza skóra, włosy i paznokcie.
4. Niedostarczanie produktów bogatych w błonnik
Błonnik działa w naszym organizmie jak „miotełka”, przyspieszając metabolizm, dzięki czemu pozwala uniknąć zaparć na diecie. Ponadto, produkty bogate w błonnik przyczyniają się do mniejszego odczuwania głodu. Są to, m.in. warzywa i owoce, pełnoziarniste pieczywo i makarony.
5. Problemy hormonalne
Jeżeli stosujemy się do wszystkich zaleceń dietetycznych, pijemy wodę, ćwiczymy, a pomimo tego, nie możemy schudnąć (a nawet tyjemy), warto wykonać badania hormonalne. Przede wszystkim, w tym przypadku należy zbadać poziom TSH, czyli hormonów tarczycy. Jeśli mamy ich zbyt mało, może to świadczyć o niedoczynności tarczycy. Wówczas najlepiej będzie wybrać się do endokrynologa, który pomoże nam dobrać leki normujące produkowanie hormonów, a także do dietetyka, który opracuje specjalną dietę pod nasze zaburzenie.

***